Skocz do zawartości
Centrum gier Lion Project

Aula Uniwersytecka – opowieść przewodnika.


Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Aby zachęcić ludzi do zabawy wystawię mój krótki tekst.

Miłej lektury.

 

 

Joanna

 

Aula Uniwersytecka – opowieść przewodnika.

 

Aula Uniwersytecka jest miejscem ściśle związanym z życiem uczelni. To w niej, co roku życie studenckie rozpoczyna kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednocześnie mają tu miejsce uroczyste zakończenia studiów tzw. absolutoria oraz nadania tytułów naukowych. Oprócz tego Aula jest wykorzystywana jako stała sala koncertowa Filharmonii Poznańskiej. Jej wspaniała akustyka[1] jest przyczyną odbywania  się wielu imprez muzycznych, w tym najważniejszy jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

 

Sama Aula powstała w latach 1905 – 1910 dla Akademii Królewskiej. Razem z nią wybudowane zostało dzisiejsze Collegium Minus. Obie budowle zaprojektował Edward Fürstenau w stylu neorenesansowym. Aula była miejscem, gdzie dnia 7 maja 1919 roku nastąpiła uroczysta inauguracja działalności Wszechnicy Piastowskiej. Uczelnia ta ewoluowała w Uniwersytet Poznański, który od 1956 roku oficjalnie jest zwany Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza[2].

 

Budynek Auli jest zlokalizowany na ul. Wieniawskiego pod numerem pierwszym. Jest to ulica wyznaczająca południową granicę Placu Adama Mickiewicza. Z zewnątrz nawiązuje do północnego renesansu. Front jest zbudowany na zasadzie symetrii. Od góry są trzy rzędy plafonów: jeden[3] najwyższym, trzy[4] w środkowym oraz pięć[5] w dolnym. Poniżej znajduje się sześć okien w dwóch rzędach. Wyżej położone są bardzo duże i dominują w fasadzie. Pomiędzy tymi oknami znajdują się dwie rzeźby. Okna te zakończono barierkami dającymi złudzenie małych balkoników. Nad nimi znajdują się trzy trójkątne nadproża. Pomiędzy jednym a drugim rzędem okien[6] znajdują się kolejne kartusze. Są zlokalizowane dokładnie pod i nad oknami. Dolny rząd okien to wyjścia na zewnętrzny balkon stworzony przez portal kolumnowy prowadzący do wejścia Auli. Jest on zbudowany z sześciu kolumn ustawionych w szeregu przed wejściem. Kompozycję frontu uzupełniają dwie pseudo wieże zbudowane na miejscu dwóch krawędzi budynku. Daje to efekt wysunięcia budynku w stronę wchodzącego do niego.

 

Na wnętrze budynku Auli składa się hol z dwoma klatkami schodowymi, sala na 1000 osób i pomieszczenia „obsługi technicznej”. Sala została przykryta sklepieniem kolebkowym z polichromią. Przedwojenne, oryginalne freski zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej. Zastąpiła je wykonana w 1947 roku polichromia, której autorem był Wacław Taranczewski. Przedstawia między innymi rydwan Apolla w otoczeniu muz. Kolejna zmiana wystroju Auli nastąpiła podczas remontu z 2006 roku. Zmieniono bowiem kolor szafy organowej z prawie czarnej na brązową ze złoceniami.

 

Aula Uniwersytecka jest doskonale wkomponowana w architekturę okolicy, będąc jednym z bardziej rozpoznawanych budynków Poznania. Jest także symbolem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz elementem bez, którego nasz uniwerek nie byłby taki sam. Istnieje bowiem od chwili jego powstania i brała udział w wielu wydarzeniach, których tutaj nie mogę już opisać, ponieważ nie należy to do tematu tej pracy.

 

Bibliografia:

 

 

[1]    Nie radzę rozmawiać, nawet szeptem, gdyż będzie to słyszalne w trzech rzędach. Wiedza pozyskana z własnego doświadczenia.

[2]    Z Uniwersytetu Poznańskiego wywodzi się też Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, który także korzysta z naszej Auli.

[3]    Przypomina kartusz herbowy.

[4]    Z tego jeden, będący w środku przypomina okno, dwa zaś kartusze.

[5]    Trzy środkowe to pseudo okna, a dwa zewnętrzne to kartusze.

[6]    Składa się też z trzech, ale znacznie mniejszych.

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Przeglądając tą stronę akceptujesz naszą politykę prywatności. Przeczytaj więcej: Polityka prywatności